Přeskočit na hlavní obsah

Skauti a jamníci

"Jamník" je pěkný slovo, a dneska jsem ho objevila díky Belgii.
Vrcholem řádně propršenýho nedělního výletu do Mechelenu totiž byla procházkem dvorem bekyní, hezky česky řečeno bekináží. Bekyně, jak jsem se jako poctivej nedovzdělanec dozvěděla až tady, byl středověký ženský a nábo-ženský spolek vdov a starých panen, které se rozhodly žít v ústraní, na všechno se vykašlaly, a vedly pěkný spořádaný zbožný život nezávisle na chlapech i na všem ostatním. Bekyně nebyly jeptišky, neskládaly sliby čistoty (u vdov by to ani nešlo) a nežily v klášterech - žily v bekinážích, jakýchsi městech uvnitř měst. No a právě v Belgii se těchhle bekináží docela dost zachovalo a dneska jsou dokonce na seznamu UNESCO.
Bekináž jsem viděla už v Lovani a v Bruggách, no a teď do třetice v Mechelenu. Jsou to veskrze tichý místa, takový městečka pro panenky. Malý k sobě natěsnaný domky, dvorky jako dlaň, úzký dlážděný uličky, uprostřed zpravidla kostel. V mých očích je to ideální místo na život - většinou v centru, ale stranou všeho ruchu, taková kamenná kolonie pro spřízněný duše.
Dnes to bekinážový ticho umocnila neděle, a tak jsem se procházela jako ve snách: jedinej zvuk byl houslovej koncert, kterej se linul z otevřenýho okna a zpívání kosů, pro který je labyrint zarostlých zadních dvorků ráj.
V lovaňský bekináži jsou vysokoškolský koleje, v každým domku pěkně pár studentů. Docela jsem jim záviděla. V mechelenský bydlí "normální lidi", který mají rádi ticho a připadá jim romantický žít na místě, který dodnes neztratilo zbožnýho ani ženskýho ducha.
A propos jamník - když se bekyně a taky jejich mužský protějšky beghardové - rozšířili na východ od Flader až k nám, získali český přízvisko jamníci. Tajně se totiž scházeli v jeskyních a jamách, jelikož mezitím papež usoudil, že tohle hnutí není zbožný podle jeho představ a prohlásil bekyně za heretičky a "beky" za heretiky. Tož tak.
No a když jsem se s tou příjemnou náladou a odpočatá po tichý procházce vymotala z bekináže, narazila jsem bohužel na hlavním náměstí na skauty, který za velkýho halasu pořádali nějaký pochybný hry, řvali jako tuři a honili se mezi chodci. Skautů bylo v centru Mechelenu několik stovek, v neděli jich je ale všude plno, to si člověk nevybere.
V Bruselu je o víkendu neposedné a ošátkované mládeže plný metro a plný parky. Od doby, kdy jsem ale zažila skautskej sjezd ke 100. výročí založení skautingu, kterýho se zúčastnilo přes 100.000 dětí, si ale na nic nestěžuju. Vím, že může být i hůř.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt