Přeskočit na hlavní obsah

"Mezi hluchými je jednooký němý"

Nadpis dlouho odkládaného zápisu připomíná návštěvu dalšího belgického města, jehož název v paradoxní synekdoše pěkně postihuje belgickou placatost. Jestliže se v zemi, o níž Obelix říká: "Vy tady v Belgii nemáte zrovna mnoho krajinných dominant!", vyskytne něco jiného než lautr rovina, je to natolik pamětihodné, že se to nazve Hora a pojmenuje se podle toho město: Mons.
To je francouzsky či valonsky, je to skoro u Francie a je to tam malé, ale hezké. Malebné uličky, obří chrám, kde měla být až nesmyslně vysoká věž, ale po třiceti letech budování si to monští zednáři rozmysleli a nepostavili pro jistotu žádnou. Na kostele je socha opice, místní pamětihodnost, která jako jediná mi posloužila jako doklad beneluxské vášně pro divný sochy (pěkné příklady téhož nasbírala moje žena v Mechelenu, ale to musí napsat sama).
Do Monsu jsme jeli na soubornou výstavu belgického surrealismu - mají tam velice pěknou, velkou moderní galerii (v jedné z uliček historického centra) a tam udělali pěkný průřez malbou, kresbou, dokumenty, objekty i filmovou tvorbou belgických surrealistů. Všichni známe Magritta ("Mám rád pivo a proskurník"), byl tam, někdo i Delvauxe (ten co maloval noční krajiny plný nahatic s velkýma očima - mimochodem Delvaux se jmenuje významný belgický výrobce kabelek, o dost hezčích, nápaditějších a levnějších než Vuiton) - ale byla to větší partička, která dodnes funguje. Jeden mi napsal ten titulek. Pokud můžu soudit, neberou se tak vážně jako surreálové čeští či francouzští. Zkrátka zábavná záležitost, včetně protináboženského filmu "Následování biografu" (narážka na Následování Krista).
Pak už jsme v Monsu stihli jen déšť a pizzu. To druhé nebyl dobrý nápad - maně vzpomínám na Benátky, kde jsme dostali řez pizzy, která měla v průměru tak třičtvrtě metru, najedli jsme se z toho tři a kůrku jsme museli se slzami v očích hodit rackům, protože jsme už do sebe fakt nemohli dostat ani sousto... dobře, to trochu přeháním. Končím další příhodnou citací: "Jako vždy zůstává podstatné nevysloveno; jiní přijdou po nás, kteří je nevysloví taky."

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!