Přeskočit na hlavní obsah

Konverzace o počasí

V Belgii se konverzace o počasí odbývá většinou s pomocí mnoha ne zrovna publikovatelných výrazů, které jsou konec konců nejvýstižnější. Já už pochopila, že to, jestli bude pršet i během následujících dní, nejlíp pochopím z ranní předpovědi počasí na BBC. Britští meteorologové optimismem nehýří, jelikož nad ostrovy - jak víme i od Zákopčaníka a Zárybnické - se zhusta formují tlakové níže. Jelikož Belgie je od Anglie co by kamenem dohodil, jsou ty neustálé tlakové níže bohužel zdrojem jadrných výrazů i tady. V posledních dnech a týdnech mraky z Atlantiku míří nad Belgii s železnou pravidelností a dnes jsem se v knize Dějiny Belgie dočetla, že zdejší klima je "mírné, ale deštivé a vlhké", což by sedělo.
Před odjezdem jsem si v Praze koupila fungl nový červený deštník značky Benetton. V obchodě jsem se dost rozhodovala, jestli mám zvolit dražší (a podle mě kvalitnější) variantu nebo radši ušetřit. Nakonec jsem dvě stovky navíc oželela, ale k ničemu to nebylo.
Můj naivní předpoklad nevyšel, Italové zřejmě vyrábějí deštníky, které se hodí tak maximálně do Toskánska nebo na Sicílii, kde prší pár dní na podzim a na jaře. S krásným červeným deštníkem jsem si vyšla slovy dvakrát. Poprvé se během pětiminutové cesty do parlamentu deštník zohýbal tak, že se už nedal složit (nicméně byl použitelný). Podruhé jednou zrána skutečně hustě pršelo, s deštníkem jsem statečně manévrovala proti větru, ale po pár minutách povolily veškeré dráty, a tak jsem zbytek cesty do práce absolvovala ve velmi ponuré náladě a promokla na kost.
Jelikož manévrování proti větru se ukázalo být manévrováním proti orkánu Kyrill, nakonec jsem deštník omilostnila a uchovala ho jako cennou relikvii v kanceláři. Ostatní se s deštníky, jejichž zdejší spotřeba překračuje hranice mé představivosti, tolik nemazlili, a tak byly večer polámaných deštníků plné popelnice a koše.
Abych to shrnula: počasí je tady na hovno. Předpověď na zítřejší den je opět tragická. "Nad Britskými ostrovy se formuje další tlaková níže."

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!