Přeskočit na hlavní obsah

Belgische Siesta

S březnem dorazilo jaro, na deštník jsem už pár dní nemusela ani sáhnout. Úředníci se dnes usmívali od ucha k uchu, ale mám podezření, že to nebylo ani tak modrým nebem a sluncem, který už v Bruselu dlouho nikdo neviděl, ale tím, že je pátek. Stejně jako u nás, i tady je pátek spíš první víkendovej den, takže město se už od rána vylidňuje a žádný zvláštní výkony se od zdejšího úředního soukolí nedají čekat. Takže pohov mají i novináři.
Jedinej řádnej zážitek, kterej mi na dobrý náladě něpřidal, a tím pádem je jako téma vhodnej, je proto včerejší.
Rozhodli jsme se Vítkem zajet nakoupit do jednoho z nákupních center, který je od nás pár stanic metrem. Bojovej úkol byl jasnej - sehnat pro mě nějakou garderóbu, abych příští tejden nedělala čtvrtýmu stavu ostudu. Začína totiž unijní summit, a tak hrozí, že ručku s diktafonem budu muset držet před ústy nejrůznějších potentátů českých i cizích, tak snad aby ta ručka ladně vyčnívala z nějaké pěkné košile či svetříku, ne?
Měl mě varovat už začátek výletu. Metro v dopravní špičce jsem tu ještě nezažila - a musím s lítostí potvrdit, že pražskýmu nátřesku se to tady může směle rovnat. Na nástupištích tu sice hraje hudba, která má zřejmě uklidnit potenciální násilníky a sebevrahy (pouštěj samý optimistický popiny), ale nic platný. Ve vagónech agresivita bují, jelikož tam hrajou maximálně nervy naštvaných cestujících.
Když jsme se nechali vyplivnout na místě určení, kapku to tam smrdělo, ale to tu taky patří jaksi k folklóru, a tak hurá na nákupy. Je půl šestý večer, kdekoli v Česku by se dal čekat hukot, ale tady byl klídek. Po galerii se procházely dvojice, krámy byly poloprázdný, náramně by se nakupovalo. Kdyby... všechny krámy nezačaly v půl sedmý zbrojit na zavíračku, aby v sedm definitivně stáhly rolety.
Chápu, že socialistická Francie s 35hodinovým pracovním týdnem je nebezpečně blízko a může inspirovat, ale jak tady pracující lidi nakupujou, když obchody v hlavním městě zavírají nejpozději v sedm a v neděli se neobtěžuje už vůbec nikdo? Odpověd je jasná každýmu, kdo se někdy vypravil v sobotu do města. V ulicích není k hnutí, v obchodech s oblečením se čeká půl hodiny na kabinky a půl hodiny na pokladnu, v supermarketech si můžete ve frontě na placení vyluštit křížovku.
S láskou tak vzpomínám na praktickou italskou siestu: všude bylo sice zavřeno od 11 do 3 odpoledne, aby Italové na kanapi v klidu stačili strávit oběd, ale pak všechno fungovalo do devíti večer.
Siesta po belgicku zdá se mi býti poněkud nešťastnou. Belgičani jsou nicméně spokojení - v nějakým pochybným průzkumu nedávno se ukázalo, že z Evropanů jsou Belgové třetí nejštastnější. Asi odpovídali hlavně prodavači, který tady mají brzy padla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nesdělovací prostředky

Četné hlasy (asi tak tři) se dožadují pokračování tohoto svěžího journalu; takže nabízím další mediální komentář. Podezřele mnoho médií (respektive všechny) se rozhodlo věnovat cenný prostor na svých stránkách jídlu - pod rouškou kultivace publika. Pro mě je to příznak pokročilé dekadence, do níž naše civilizace zabředá, o to horší, že tyto potenciálně zábavné texty jsou povětšině o hovně. Pionýr těchto rubrik pan Poštulka nás aspoň poučil o zásadním rozdílu mezi hladkou a kudrnatou petrželkou (ne, "petrželka" nebylo míněno jako synonymum pro pubické ochlupení) a o zásadní nedoceněnosti polníčku (ne, "polníček" nebylo míněno jako synonymum... no radši toho nechme). Pak se s podobnými texty roztrhl pytel, ovšem obsah byl čím dál řidší. Zatím poslední zplodinou na tomto poli jsou sloupky Miroslava Macka pro Reflex, které jsou tak neuvěřitelné, že mě vyprovokovaly k dopisu do příslušného periodika, který zde reprodukuji, protože moje zcela věcné a k meritu věci mířící ...
Virtuální aktivita naší rodiny se děje poslední dobou spíš na Facebooku. Je to rychlejší, člověk může rychle reagovat na cizí podněty, předstírat duchaplnost v reálným čase. Nebo aspoň chatovat. Nutkání zavěsit na web něco smysluplnýho, když už, sice latentně přetrvává, ale není tak naléhavý jako v případě blogu. Statusu na FB stačí jedno slovo, a už to vypadá oduševněle (někdy). A ta interakce, i když je kolikrát dost povrchní, je celkem vydatná: nedávno jsem se přes "přítele" A (spolužák z fakulty, se kterým se nevídáme) dozvěděl, že na FB je i moje dávná známá z oboru i koleje (reagovala na jeho status), kterou jsem řadu let neviděl; zaslal jsem jí tedy žádost o přátelství, kterou ona přijala, aniž ovšem věděla, kdo jsem (ano, ta změna příjmení). Pak jsem jí to objasnil, napsali jsme si, jak jsme rádi, že o sobě zase víme, a tím to skončilo. Že bychom šli třeba na kafe, to ne, a proč taky. Třeba se zas potkáme na nějaký akci, o který se dozvíme na FB. -- Jestli to vypadá, ...

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačk...