Přeskočit na hlavní obsah

Belgische Siesta

S březnem dorazilo jaro, na deštník jsem už pár dní nemusela ani sáhnout. Úředníci se dnes usmívali od ucha k uchu, ale mám podezření, že to nebylo ani tak modrým nebem a sluncem, který už v Bruselu dlouho nikdo neviděl, ale tím, že je pátek. Stejně jako u nás, i tady je pátek spíš první víkendovej den, takže město se už od rána vylidňuje a žádný zvláštní výkony se od zdejšího úředního soukolí nedají čekat. Takže pohov mají i novináři.
Jedinej řádnej zážitek, kterej mi na dobrý náladě něpřidal, a tím pádem je jako téma vhodnej, je proto včerejší.
Rozhodli jsme se Vítkem zajet nakoupit do jednoho z nákupních center, který je od nás pár stanic metrem. Bojovej úkol byl jasnej - sehnat pro mě nějakou garderóbu, abych příští tejden nedělala čtvrtýmu stavu ostudu. Začína totiž unijní summit, a tak hrozí, že ručku s diktafonem budu muset držet před ústy nejrůznějších potentátů českých i cizích, tak snad aby ta ručka ladně vyčnívala z nějaké pěkné košile či svetříku, ne?
Měl mě varovat už začátek výletu. Metro v dopravní špičce jsem tu ještě nezažila - a musím s lítostí potvrdit, že pražskýmu nátřesku se to tady může směle rovnat. Na nástupištích tu sice hraje hudba, která má zřejmě uklidnit potenciální násilníky a sebevrahy (pouštěj samý optimistický popiny), ale nic platný. Ve vagónech agresivita bují, jelikož tam hrajou maximálně nervy naštvaných cestujících.
Když jsme se nechali vyplivnout na místě určení, kapku to tam smrdělo, ale to tu taky patří jaksi k folklóru, a tak hurá na nákupy. Je půl šestý večer, kdekoli v Česku by se dal čekat hukot, ale tady byl klídek. Po galerii se procházely dvojice, krámy byly poloprázdný, náramně by se nakupovalo. Kdyby... všechny krámy nezačaly v půl sedmý zbrojit na zavíračku, aby v sedm definitivně stáhly rolety.
Chápu, že socialistická Francie s 35hodinovým pracovním týdnem je nebezpečně blízko a může inspirovat, ale jak tady pracující lidi nakupujou, když obchody v hlavním městě zavírají nejpozději v sedm a v neděli se neobtěžuje už vůbec nikdo? Odpověd je jasná každýmu, kdo se někdy vypravil v sobotu do města. V ulicích není k hnutí, v obchodech s oblečením se čeká půl hodiny na kabinky a půl hodiny na pokladnu, v supermarketech si můžete ve frontě na placení vyluštit křížovku.
S láskou tak vzpomínám na praktickou italskou siestu: všude bylo sice zavřeno od 11 do 3 odpoledne, aby Italové na kanapi v klidu stačili strávit oběd, ale pak všechno fungovalo do devíti večer.
Siesta po belgicku zdá se mi býti poněkud nešťastnou. Belgičani jsou nicméně spokojení - v nějakým pochybným průzkumu nedávno se ukázalo, že z Evropanů jsou Belgové třetí nejštastnější. Asi odpovídali hlavně prodavači, který tady mají brzy padla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!