Přeskočit na hlavní obsah

Belgische Siesta

S březnem dorazilo jaro, na deštník jsem už pár dní nemusela ani sáhnout. Úředníci se dnes usmívali od ucha k uchu, ale mám podezření, že to nebylo ani tak modrým nebem a sluncem, který už v Bruselu dlouho nikdo neviděl, ale tím, že je pátek. Stejně jako u nás, i tady je pátek spíš první víkendovej den, takže město se už od rána vylidňuje a žádný zvláštní výkony se od zdejšího úředního soukolí nedají čekat. Takže pohov mají i novináři.
Jedinej řádnej zážitek, kterej mi na dobrý náladě něpřidal, a tím pádem je jako téma vhodnej, je proto včerejší.
Rozhodli jsme se Vítkem zajet nakoupit do jednoho z nákupních center, který je od nás pár stanic metrem. Bojovej úkol byl jasnej - sehnat pro mě nějakou garderóbu, abych příští tejden nedělala čtvrtýmu stavu ostudu. Začína totiž unijní summit, a tak hrozí, že ručku s diktafonem budu muset držet před ústy nejrůznějších potentátů českých i cizích, tak snad aby ta ručka ladně vyčnívala z nějaké pěkné košile či svetříku, ne?
Měl mě varovat už začátek výletu. Metro v dopravní špičce jsem tu ještě nezažila - a musím s lítostí potvrdit, že pražskýmu nátřesku se to tady může směle rovnat. Na nástupištích tu sice hraje hudba, která má zřejmě uklidnit potenciální násilníky a sebevrahy (pouštěj samý optimistický popiny), ale nic platný. Ve vagónech agresivita bují, jelikož tam hrajou maximálně nervy naštvaných cestujících.
Když jsme se nechali vyplivnout na místě určení, kapku to tam smrdělo, ale to tu taky patří jaksi k folklóru, a tak hurá na nákupy. Je půl šestý večer, kdekoli v Česku by se dal čekat hukot, ale tady byl klídek. Po galerii se procházely dvojice, krámy byly poloprázdný, náramně by se nakupovalo. Kdyby... všechny krámy nezačaly v půl sedmý zbrojit na zavíračku, aby v sedm definitivně stáhly rolety.
Chápu, že socialistická Francie s 35hodinovým pracovním týdnem je nebezpečně blízko a může inspirovat, ale jak tady pracující lidi nakupujou, když obchody v hlavním městě zavírají nejpozději v sedm a v neděli se neobtěžuje už vůbec nikdo? Odpověd je jasná každýmu, kdo se někdy vypravil v sobotu do města. V ulicích není k hnutí, v obchodech s oblečením se čeká půl hodiny na kabinky a půl hodiny na pokladnu, v supermarketech si můžete ve frontě na placení vyluštit křížovku.
S láskou tak vzpomínám na praktickou italskou siestu: všude bylo sice zavřeno od 11 do 3 odpoledne, aby Italové na kanapi v klidu stačili strávit oběd, ale pak všechno fungovalo do devíti večer.
Siesta po belgicku zdá se mi býti poněkud nešťastnou. Belgičani jsou nicméně spokojení - v nějakým pochybným průzkumu nedávno se ukázalo, že z Evropanů jsou Belgové třetí nejštastnější. Asi odpovídali hlavně prodavači, který tady mají brzy padla.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt