Přeskočit na hlavní obsah

Ženská fronta, vole

Můj muž zmizel do Prahy, dokonce mučednicky zvolil cestu autobusem. Představovala jsem si, jak trpí ve společnosti poněkud zasmrádlých dělníků, kteří se vrací po lukrativní brigádě z Británie (nikdo jinej asi už nemá chuť ušetřit dvě stovky, který v současnosti dělí cenu autobusový jízdenky od ceny nízkonákladový letenky) a litovala ho. Naštěstí přežil on i jeho nosní sliznice (pokud se to dá posoudit po telefonu).
Dnešní večer je tak poněkud osamělý a navíc mě ta samota přinutila se zamyslet nad tím, jak jako žena-hospodyně ve své detašované domácnosti selhávám. Během posledních týdnů totiž můj milený manžel udržoval teplo domácího krbu - pral, žehlil, vařil, dokonce i umyl okna, což teď mimořádně oceňuju. Já jsem se po práci zmohla na nakrmení pračky, ale představa žehlení mě poněkud děsí a realitu oddaluju psaním blogu.
Podle nějakýho nedávnýho (a jak jinak opět nejpíš pochybnýho) průzkumu Evropský unie, v Česku žehlí dvě procenta a uklízí asi šest procent chlapů. Tyhle čísla mě úplně dojaly... jestli by se ve školách neměly do klukovských rozvrhů zařadit hodiny žehlení a stírání mopem? Je na tom něco složitýho? Nebo je pro chlapy ponižující být viděn s násadou od smetáku v ruce?
Pokud jde o mou současnou nechuť věnovat se tak zvaným ženským pracem, sama sobě jsem tenhle náhlý obrat (sktečně mami, normálně uklízím s nasazením a jakýmsi perverzním potěšením) vysvětlila následovně. Jelikož pracuju v čistě mužským kolektivu, přebírám mužský vzorce chování.
Naneštěstí se to neprojevuje jen sníženou náklonností k utěrce a hadru, ale i poněkud inovovaným slovníkem.
Po dvou měsících ve společnosti mých milých kolegů jednoduše mluvím jako dlaždič. Nejsměšnější je, že nadužívám slovo "vole", což působí v mým podání opravdu komicky. Naše rozhovory tedy probíhají zhruba následovně:
ON: "To je na hovno, vole, na to já se můžu vysrat."
JÁ: "Je to v prdeli. Ty vole."
Tato cenná výměna informací se odehrává ještě ve stovkách dalších variací, vole si ale za den řekneme nejmíň stokrát. Jsem jen zvědavá, co se mnou udělají další měsíce zdejšího pobytu. Snad z toho úplně nezblbnu, vole.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt