Přeskočit na hlavní obsah

po evropě tam a zpět

Vír událostí zabránil nám pokračovat v blogu, ale teď nastává čas k rekapitulaci.
Kapitola 1.: Londýn!
Máte ubytování u Trafalgar Square, trochu liber, lístky na vlak Eurostar (ten co jede pekelně rychle tunelem) a tři dny volna. Navrch geniální počasí. Od poslední návštěvy v Londýně víte, že prostě nemůžete stihnout všechno, a s klidným svědomím se o to ani nezačnete pokoušet. Chcete vidět Renoira v galerii, nějaký to knihkupectví, chvíli se courat v Soho, zajít večer na pivo, a máte dost na sendvič a kafe. Tím chci říct, že jsme si to užili.
Takže popořádku: ubytování v hoteli jsme neplatili, takže když tam vypukl požární poplach, ani jsme se nerozčilili. Beztak to byla kachna, někdo si prostě cosi vařil a asi podcenil požární hlásič. Spořádaně jsme se shromáždili před hotelem a pak šli na to pivo. Nebo tak nějak bylo.
Renoir: výstava zaměřená na krajiny, takže barevné orgie, světelné extase a tak dále: prostě jak říká ten stařík v Amélii: "Lady Di! Lady Di! - Rrrenoirrrr!!!"
A pak taky stálá expozice umění přelomu 19. a 20. století, kam jsme si zcela banálně zašli na Slunečnice. Stálo to za to.
Za to stálo i courání v Soho a čínskej oběd (co kdo sní, ale kdo si vezme příbor, nedostane sádlovou pokroutku musí si po sobě umejt talíř). Další den nastalo courání v pokročilé podobě - procházka kolem vodního kanálu od Little Venice (lidi tu bydlej v úzkejch lodích) do Camdenu, vyčtená sice z průvodce, ale vydatná. Natolik, že Camden se stal spíš denní můrou. Když tam přijde člověk odpočatý, nesmírně si užije labyrint tržišť, tlačenici, nejrůznější existence, randál, zboží všeho druhu, etnický jídlo a místní antikvariát, ale my se jen najedli a koukali, abychom byli zas v metru na cestě na Trafalgar. (Jo, v tom antikvariátu jsme taky byli, no.)
Knihkupectví: moje oblíbený obrovský, nepřeberný, pohodlný. Na Trafalgaru jsou Waterstones (maj pobočku i v Bruselu), což je podnik, kterej se vyznačuje tím, že tam maj poličku, kde doporučuje svoje oblíbený knížky personál. To by se v Luxoru stát nemohlo... A z Trafalgaru vede Charing Cross, kde se knihkupectví střídaj s prodejnama kytar, dobrá kombinace. Hlavně knihkupectví Foleys - úžasný, a naproti Blackwells a Borders, ale Borders nebrat. Sice tam maj kafe, Starbucks, ale jinak tomu chybí knihomolskej duch.
Kávová odbočka: Starbucksů je plnej Londýn, kafe dobrý, ale je to bezduchej řetězec. Jeho historická úloha tkvěla v tom, že naučili pít Američany slušný kafe (říká moje žena). V Americe totiž (nikdy jsem tam nebyl teda...) se pije překápko, budiž, ale je tam k mání i přístroj zvaný perkolátor, jehož princip je naprosto zvrhlý: voda se v něm vaří, pára projde vzhůru, kde se srazí a proteče skrze kávu. Vzniklé překápko stéká ovšem tam, kde se původně vařila voda, opět se vaří a cyklus se libovolně dlouho opakuje! No promiňte!?
No a taky jsme viděli Britské muzeum, na pokraji vyčerpání pravda, ale báječný. Maj tam starověký sbírky (antika, Egypt, Mayové - neuvěřitelný, Mezopotámie a tak). Moje kroky tam vedla hlavně kniha Den zkázy v Britském muzeu, chtěl jsem najít knihovnu, ale nenašel. Ale architektura je impozantní: něco jako by se vzalo Klementinum a všechny ty dvory tam se propojily do jedný plochy, uprostřed by se nechala astronomická věž, celý se to zastřešilo průhlednou klenbou složenou z trojúhelníků metr krát metr a vnitřek se celej vyložil deskama světlýho kamene. Obrovitá nádrž vyplněná roztýleným jasným světlem, ve kterým jako rybičky plavou návštěvníci. Ani bych nepotřeboval vidět nějaký sbírky.
Nakonec pivo: pub jménem Sherlock Holmes, mnoho piv, návštěvníci různých národů - rozverný Ir v hovoru se Španělkami se ode mě dozvídá, že jsem z Czech Republic, a propuká v nadšení (nevím jestli tuší kde to je, ale je to další země!), vedle se baví rusky tři Kazaši a na jejich anglickou otázku stačí říct "ja ponimaju" a už vám kupujou pivo, demokraticky tu byznysmeni z Pricewaterhouse Coopers (za rohem) pijou guiness s chudými turisty z Prahy. Nebo - a hlavně - cider. Byl vynikající - další pivo, co se v Praze asi nedostáne.
Kapitola 2.: Lucemburk!
Město je postavený na ostrohu nad zákrutem řeky, jako Krumlov, ale ne tak malebnej; zato vyšší skály, přes strž vedou mosty s mnoha oblouky, a tak. Propracovaný turistický stezky, po kterých jsem zalit sluncem putoval, zatímco moje žena pracovala. Není to nic, před čím by člověk klekal v úžasu, leccos z místní architektury nedýchá gotikou a barokem a tak, ale jakmile se necháte městem pohltit, jen spokojeně popocházíte parky a uličkami a nic vám nechybí, ani cider, protože ho tu maj! A mimochodem: jako v Krumlově je tu horní a dolní město, ale výškový rozdíl mezi nimi nepřekonávají jen chodníčky a schodiště, ale taky výtah... vejdete do tunelu ve skále, mimochodem opatřeného vitrínami, kde má výstavy místní umělec, a na konci tunelu jsou prostě dveře do výtahu... přišel vhod.
To mi mimochodem připomíná, že v Bruselu jsou paneláky, kde jsou dva výtahy - jeden jede do sudých pater, druhej do lichejch. Chápete to? Levej do lichejch, pravej do sudejch. Velikej zážitek. A ještě jeden výtah: v muzeu armády, kde jsou letadla a tanky a meče a kanóny a uniformy a šavle a lodě, je v koutku výtah na vrchol vítězného oblouku nad jubilejním parkem. Doporučujeme, v každém průvodci se o něm nepíše!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!