Přeskočit na hlavní obsah

po evropě tam a zpět

Vír událostí zabránil nám pokračovat v blogu, ale teď nastává čas k rekapitulaci.
Kapitola 1.: Londýn!
Máte ubytování u Trafalgar Square, trochu liber, lístky na vlak Eurostar (ten co jede pekelně rychle tunelem) a tři dny volna. Navrch geniální počasí. Od poslední návštěvy v Londýně víte, že prostě nemůžete stihnout všechno, a s klidným svědomím se o to ani nezačnete pokoušet. Chcete vidět Renoira v galerii, nějaký to knihkupectví, chvíli se courat v Soho, zajít večer na pivo, a máte dost na sendvič a kafe. Tím chci říct, že jsme si to užili.
Takže popořádku: ubytování v hoteli jsme neplatili, takže když tam vypukl požární poplach, ani jsme se nerozčilili. Beztak to byla kachna, někdo si prostě cosi vařil a asi podcenil požární hlásič. Spořádaně jsme se shromáždili před hotelem a pak šli na to pivo. Nebo tak nějak bylo.
Renoir: výstava zaměřená na krajiny, takže barevné orgie, světelné extase a tak dále: prostě jak říká ten stařík v Amélii: "Lady Di! Lady Di! - Rrrenoirrrr!!!"
A pak taky stálá expozice umění přelomu 19. a 20. století, kam jsme si zcela banálně zašli na Slunečnice. Stálo to za to.
Za to stálo i courání v Soho a čínskej oběd (co kdo sní, ale kdo si vezme příbor, nedostane sádlovou pokroutku musí si po sobě umejt talíř). Další den nastalo courání v pokročilé podobě - procházka kolem vodního kanálu od Little Venice (lidi tu bydlej v úzkejch lodích) do Camdenu, vyčtená sice z průvodce, ale vydatná. Natolik, že Camden se stal spíš denní můrou. Když tam přijde člověk odpočatý, nesmírně si užije labyrint tržišť, tlačenici, nejrůznější existence, randál, zboží všeho druhu, etnický jídlo a místní antikvariát, ale my se jen najedli a koukali, abychom byli zas v metru na cestě na Trafalgar. (Jo, v tom antikvariátu jsme taky byli, no.)
Knihkupectví: moje oblíbený obrovský, nepřeberný, pohodlný. Na Trafalgaru jsou Waterstones (maj pobočku i v Bruselu), což je podnik, kterej se vyznačuje tím, že tam maj poličku, kde doporučuje svoje oblíbený knížky personál. To by se v Luxoru stát nemohlo... A z Trafalgaru vede Charing Cross, kde se knihkupectví střídaj s prodejnama kytar, dobrá kombinace. Hlavně knihkupectví Foleys - úžasný, a naproti Blackwells a Borders, ale Borders nebrat. Sice tam maj kafe, Starbucks, ale jinak tomu chybí knihomolskej duch.
Kávová odbočka: Starbucksů je plnej Londýn, kafe dobrý, ale je to bezduchej řetězec. Jeho historická úloha tkvěla v tom, že naučili pít Američany slušný kafe (říká moje žena). V Americe totiž (nikdy jsem tam nebyl teda...) se pije překápko, budiž, ale je tam k mání i přístroj zvaný perkolátor, jehož princip je naprosto zvrhlý: voda se v něm vaří, pára projde vzhůru, kde se srazí a proteče skrze kávu. Vzniklé překápko stéká ovšem tam, kde se původně vařila voda, opět se vaří a cyklus se libovolně dlouho opakuje! No promiňte!?
No a taky jsme viděli Britské muzeum, na pokraji vyčerpání pravda, ale báječný. Maj tam starověký sbírky (antika, Egypt, Mayové - neuvěřitelný, Mezopotámie a tak). Moje kroky tam vedla hlavně kniha Den zkázy v Britském muzeu, chtěl jsem najít knihovnu, ale nenašel. Ale architektura je impozantní: něco jako by se vzalo Klementinum a všechny ty dvory tam se propojily do jedný plochy, uprostřed by se nechala astronomická věž, celý se to zastřešilo průhlednou klenbou složenou z trojúhelníků metr krát metr a vnitřek se celej vyložil deskama světlýho kamene. Obrovitá nádrž vyplněná roztýleným jasným světlem, ve kterým jako rybičky plavou návštěvníci. Ani bych nepotřeboval vidět nějaký sbírky.
Nakonec pivo: pub jménem Sherlock Holmes, mnoho piv, návštěvníci různých národů - rozverný Ir v hovoru se Španělkami se ode mě dozvídá, že jsem z Czech Republic, a propuká v nadšení (nevím jestli tuší kde to je, ale je to další země!), vedle se baví rusky tři Kazaši a na jejich anglickou otázku stačí říct "ja ponimaju" a už vám kupujou pivo, demokraticky tu byznysmeni z Pricewaterhouse Coopers (za rohem) pijou guiness s chudými turisty z Prahy. Nebo - a hlavně - cider. Byl vynikající - další pivo, co se v Praze asi nedostáne.
Kapitola 2.: Lucemburk!
Město je postavený na ostrohu nad zákrutem řeky, jako Krumlov, ale ne tak malebnej; zato vyšší skály, přes strž vedou mosty s mnoha oblouky, a tak. Propracovaný turistický stezky, po kterých jsem zalit sluncem putoval, zatímco moje žena pracovala. Není to nic, před čím by člověk klekal v úžasu, leccos z místní architektury nedýchá gotikou a barokem a tak, ale jakmile se necháte městem pohltit, jen spokojeně popocházíte parky a uličkami a nic vám nechybí, ani cider, protože ho tu maj! A mimochodem: jako v Krumlově je tu horní a dolní město, ale výškový rozdíl mezi nimi nepřekonávají jen chodníčky a schodiště, ale taky výtah... vejdete do tunelu ve skále, mimochodem opatřeného vitrínami, kde má výstavy místní umělec, a na konci tunelu jsou prostě dveře do výtahu... přišel vhod.
To mi mimochodem připomíná, že v Bruselu jsou paneláky, kde jsou dva výtahy - jeden jede do sudých pater, druhej do lichejch. Chápete to? Levej do lichejch, pravej do sudejch. Velikej zážitek. A ještě jeden výtah: v muzeu armády, kde jsou letadla a tanky a meče a kanóny a uniformy a šavle a lodě, je v koutku výtah na vrchol vítězného oblouku nad jubilejním parkem. Doporučujeme, v každém průvodci se o něm nepíše!

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt