Přeskočit na hlavní obsah

Oslava Svátku práce

Když jsem se poprvé dozvěděl, jak slaví první máj, Svátek práce, novinářská enkláva v Bruselu, a když jsem byl k oslavám spolu s mou ženou přizván, cítil jsem vzrušení adepta přistupujícího k jakémusi esoterickému rituálu, jenž se otevírá jen nemnohým. Za nějaké tři neděle jsem měl zjistit, že pravda je poněkud jiná - ale stejně to stálo za to.
"Sejdeme se na jednom nádraží," vyprávěli mi zdušeným hlasem, "tam se nasedne na drezíny a jede se do jednoho kláštera, kde se všichni šíleně vožerou klásterním pivem a večír zas jedou nazpátek. Nazpátek je to naštěstí s kopce..." V mysli se mi propojily scény z drezínou z Bratříčku, kde jsi, gotický román Mnich, zážitky z plzeňského podzemí a slogan z trička, které jsem viděl v Bruggách: je na něm zobrazena přepestrá škála belgických piv a nápis: V životě nás čeká řada důležitých rozhodnutí. Rozhodl jsem se okamžitě: u toho nesmím chybět! Příští svátek práce mě patrně zastihne někde úplně jinde.
Pak jsem se dozvěděl, že jde o drezíny šlapací. Znejistěl jsem, nejsem totiž dobrý sportovník, a několik nocí mě trýznil sen, ve kterém umírám na drezíně, a silné ruce mě i můj stroj odklízejí stranou, aby mohla projet netrpělivá kolona, kterou se za mnou nashromáždila (mimochodem: není to pěkná metafora? Ale čeho, že...). Pak moje dobrá žena zjistila, že jde o proslulou trať, na kterou o volných dnech vyrážejí lidé ze široka daleka, a že je to nenáročná zábava na dopoledne i pro rodiny s dětmi a paralytiky. Trochu mě to uklidnilo, a úměrně se rozplynul i opar tajemna, který událost halil.
Na místě se pak ukázalo, že to sice záhul je, ale dá se to, když vás střídá manželka, že je to malebné, a že pivo je skvělé, protože benediktini vědí, co dělají - krom piva i sýry a klobásy a chleba a tak. A je to na nich vidět... Mají tam kvůli tomu vybudovaný dosti rozlehlý refektář, do kterého se sjíždí půlka Belgie a všech 442 972 Lucemburčanů. Drtivá většina má dost rozumu na to, aby tam jeli autem. No co, drezíny by stejně pro všechny nestačily.
Bilance: aktivní odpočinek za krásného dne, hostina na vrcholu (tři malá, každé jiného typu, pro mě), naražený loket mé dobré ženy a jedna mikina namotaná do řetězu. Přežili všichni, včetně žen a dětí. Jmenuje se to tam Maredsous.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nesdělovací prostředky

Četné hlasy (asi tak tři) se dožadují pokračování tohoto svěžího journalu; takže nabízím další mediální komentář. Podezřele mnoho médií (respektive všechny) se rozhodlo věnovat cenný prostor na svých stránkách jídlu - pod rouškou kultivace publika. Pro mě je to příznak pokročilé dekadence, do níž naše civilizace zabředá, o to horší, že tyto potenciálně zábavné texty jsou povětšině o hovně. Pionýr těchto rubrik pan Poštulka nás aspoň poučil o zásadním rozdílu mezi hladkou a kudrnatou petrželkou (ne, "petrželka" nebylo míněno jako synonymum pro pubické ochlupení) a o zásadní nedoceněnosti polníčku (ne, "polníček" nebylo míněno jako synonymum... no radši toho nechme). Pak se s podobnými texty roztrhl pytel, ovšem obsah byl čím dál řidší. Zatím poslední zplodinou na tomto poli jsou sloupky Miroslava Macka pro Reflex, které jsou tak neuvěřitelné, že mě vyprovokovaly k dopisu do příslušného periodika, který zde reprodukuji, protože moje zcela věcné a k meritu věci mířící ...
Virtuální aktivita naší rodiny se děje poslední dobou spíš na Facebooku. Je to rychlejší, člověk může rychle reagovat na cizí podněty, předstírat duchaplnost v reálným čase. Nebo aspoň chatovat. Nutkání zavěsit na web něco smysluplnýho, když už, sice latentně přetrvává, ale není tak naléhavý jako v případě blogu. Statusu na FB stačí jedno slovo, a už to vypadá oduševněle (někdy). A ta interakce, i když je kolikrát dost povrchní, je celkem vydatná: nedávno jsem se přes "přítele" A (spolužák z fakulty, se kterým se nevídáme) dozvěděl, že na FB je i moje dávná známá z oboru i koleje (reagovala na jeho status), kterou jsem řadu let neviděl; zaslal jsem jí tedy žádost o přátelství, kterou ona přijala, aniž ovšem věděla, kdo jsem (ano, ta změna příjmení). Pak jsem jí to objasnil, napsali jsme si, jak jsme rádi, že o sobě zase víme, a tím to skončilo. Že bychom šli třeba na kafe, to ne, a proč taky. Třeba se zas potkáme na nějaký akci, o který se dozvíme na FB. -- Jestli to vypadá, ...

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačk...