Přeskočit na hlavní obsah

Výlet za hranice

Ne, v Beneluxu jsme zůstali. Po Lucemburku už zůstávalo jen Nizozemí, takže se konečně vyřešilo moje celoživotní dilema, jestli Amsterdam nebo Amsterodam.
Byla to pamětihodná sobota a neděle - píšu pár hodin po návratu - a byla to krátká sobota a neděle. Bylo by se dalo ještě hodně vidět, hodně navštívit, dalo by se nakoupit ještě přemnoho krásných věciček, oblečků a předmětů. Možná by se našla i nějaká ta divná socha: z vlaku jsem viděl pod viaduktem cosi jako železný pařezy.
Zásadní věci jsme ovšem stihli. Nebudu to zdržovat: ano, holky ve výlohách jsme viděli. Ano, byly pěkný. Jeden by si ani nepřipadal blbě, kdyby. Poznámka k "výlohám": všechny domy u grachtů (kanálů), tedy v centru, mají okna ve všech patrech od stropu k podlaze, ale ne ve všech oknech jsou holky. Chci říct, že to nejsou nějaký speciální domy a zvlášť udělaný okna. Jsou to domy, okolo jakých procházíte i jinde než v děvčí čtvrti. Ty okna jsou skoro větší než dveře, a drtivé většině těch domů trčí ze štítu traverza s kladkou, protože nábytek tam podle všeho museli dopravovat oknama. (Jen teorie, třeba má každej dům z nařízení oranžského vévody implementovanou šibenici... nevim.) Další zajímavost o domech u grachtů: řada z nich je křivá jako věž v Pise - prej se hroutí kvůli písčitému podloží. Pochopitelně každej se naklání jinak a jinam. Chvíli trvá, než se přestanete ptát sami sebe, jestli jste to náhodou nepřehnali se svými oblíbenými halucinogeny. Okolo některých těch domů člověk prochází hodně rychle a nespouští oči ze štítu - byla by blbá smrt, nechat se smést do grachtu hroutící se památkou.
Teď teda ty drogy - coffeeshopů je tam víc, než bych čekal. Ne, nebyli jsme tam. Nemáme moc rádi kouř, a koláčky jsou nejistá a zrádná záležitost. Ale byl jsem hodně spokojen s tím, že tam jsou a že je to naprostá samozřejmost. Nepoflakovaly se kolem nich existence, ale vesměs sympatičtí lidé, se kterými bych si případně po jednom jointu měl hodně co říct. Možná i holandsky.
Ale byly tam i jiné podniky, i pro místní, byť celé to centrum je vlastně plné lákadel pro turisty, a my se nechali rádi zlákat tu do kavárny na vynikající quiche, tu do podniku jménem Lust, kde měli skvělé, ale skvělé víno - rozlévali šest bílých (!) a ne že by donesli skleničku, ale ke stolu donesli orosenou lahev a nalili před zákazníkem - hezký servírky mimochodem. Viděli jsme obchůdky s divnou i skvostnou módou, s designovými i žertovnými předměty, se svítidly ze 20. let a se svítidly z 50.-70. let, antikvariáty a sýrárnu (neuvěřitelný, kolika způsoby se dá naložit se zkaženým mlíkem), surinamskej fast food (ale když jsme ho chtěli zkusit, už jsme ho nenašli, a museli jsme vzít zavděk thajským). A muzea samosebou!
Před van Goghovým se tvořily fronty od časného rána. No co, Slunečnice jsme viděli v Londýně, nemusíme se cpát všude. Královské muzeum je zavřený, ale vystavují v jednom křídle "pár" vybraných kousků - taky fronta, ale stihli jsme to před ní. Hlavní lákadlo je Rembrandt, Noční hlídka, a je třeba říct, že to teda bylo něco. Ale když víte, že uvidíte jen omezené množství exponátů, o to větší pozornost jim věnujete. Pamatuju na temný obraz nazvaný Noční škola - stařec při světle svíček učí děti číst. Když jsem se z obrazu po dvou minutách vynořil, musel jsem mhouřit oči proti prudkému světlu venku. Fascinující byl pochopitelně Vermeer, a řada dalších, jejichž jména jsem se ani nepokoušel zapamatovat. Samotná Noční hlídka je až na konci, jako zlatý hřeb. Je strašně veliká, snad 4 na 5 metrů. Popisky upozorňují, že to není statická scéna, ale že se tam leccos děje: sledujete to jako film a zacláníte dvaceti dalším lidem.
Pak už jen procházka, hledání míst, která jsme viděli včera, ale nestihli jsme se v nich dost dlouho zastavit, vyhýbání cyklistům ("příště si půjčíme kolo"), bolavý nohy, a dokonce koupě trička, protože v tomhle městě mají i tak neuvěřitelnou věc, jako je nápaditý a pěkný tričko s nápisem Amsterdam.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt