Přeskočit na hlavní obsah

Výlet za hranice

Ne, v Beneluxu jsme zůstali. Po Lucemburku už zůstávalo jen Nizozemí, takže se konečně vyřešilo moje celoživotní dilema, jestli Amsterdam nebo Amsterodam.
Byla to pamětihodná sobota a neděle - píšu pár hodin po návratu - a byla to krátká sobota a neděle. Bylo by se dalo ještě hodně vidět, hodně navštívit, dalo by se nakoupit ještě přemnoho krásných věciček, oblečků a předmětů. Možná by se našla i nějaká ta divná socha: z vlaku jsem viděl pod viaduktem cosi jako železný pařezy.
Zásadní věci jsme ovšem stihli. Nebudu to zdržovat: ano, holky ve výlohách jsme viděli. Ano, byly pěkný. Jeden by si ani nepřipadal blbě, kdyby. Poznámka k "výlohám": všechny domy u grachtů (kanálů), tedy v centru, mají okna ve všech patrech od stropu k podlaze, ale ne ve všech oknech jsou holky. Chci říct, že to nejsou nějaký speciální domy a zvlášť udělaný okna. Jsou to domy, okolo jakých procházíte i jinde než v děvčí čtvrti. Ty okna jsou skoro větší než dveře, a drtivé většině těch domů trčí ze štítu traverza s kladkou, protože nábytek tam podle všeho museli dopravovat oknama. (Jen teorie, třeba má každej dům z nařízení oranžského vévody implementovanou šibenici... nevim.) Další zajímavost o domech u grachtů: řada z nich je křivá jako věž v Pise - prej se hroutí kvůli písčitému podloží. Pochopitelně každej se naklání jinak a jinam. Chvíli trvá, než se přestanete ptát sami sebe, jestli jste to náhodou nepřehnali se svými oblíbenými halucinogeny. Okolo některých těch domů člověk prochází hodně rychle a nespouští oči ze štítu - byla by blbá smrt, nechat se smést do grachtu hroutící se památkou.
Teď teda ty drogy - coffeeshopů je tam víc, než bych čekal. Ne, nebyli jsme tam. Nemáme moc rádi kouř, a koláčky jsou nejistá a zrádná záležitost. Ale byl jsem hodně spokojen s tím, že tam jsou a že je to naprostá samozřejmost. Nepoflakovaly se kolem nich existence, ale vesměs sympatičtí lidé, se kterými bych si případně po jednom jointu měl hodně co říct. Možná i holandsky.
Ale byly tam i jiné podniky, i pro místní, byť celé to centrum je vlastně plné lákadel pro turisty, a my se nechali rádi zlákat tu do kavárny na vynikající quiche, tu do podniku jménem Lust, kde měli skvělé, ale skvělé víno - rozlévali šest bílých (!) a ne že by donesli skleničku, ale ke stolu donesli orosenou lahev a nalili před zákazníkem - hezký servírky mimochodem. Viděli jsme obchůdky s divnou i skvostnou módou, s designovými i žertovnými předměty, se svítidly ze 20. let a se svítidly z 50.-70. let, antikvariáty a sýrárnu (neuvěřitelný, kolika způsoby se dá naložit se zkaženým mlíkem), surinamskej fast food (ale když jsme ho chtěli zkusit, už jsme ho nenašli, a museli jsme vzít zavděk thajským). A muzea samosebou!
Před van Goghovým se tvořily fronty od časného rána. No co, Slunečnice jsme viděli v Londýně, nemusíme se cpát všude. Královské muzeum je zavřený, ale vystavují v jednom křídle "pár" vybraných kousků - taky fronta, ale stihli jsme to před ní. Hlavní lákadlo je Rembrandt, Noční hlídka, a je třeba říct, že to teda bylo něco. Ale když víte, že uvidíte jen omezené množství exponátů, o to větší pozornost jim věnujete. Pamatuju na temný obraz nazvaný Noční škola - stařec při světle svíček učí děti číst. Když jsem se z obrazu po dvou minutách vynořil, musel jsem mhouřit oči proti prudkému světlu venku. Fascinující byl pochopitelně Vermeer, a řada dalších, jejichž jména jsem se ani nepokoušel zapamatovat. Samotná Noční hlídka je až na konci, jako zlatý hřeb. Je strašně veliká, snad 4 na 5 metrů. Popisky upozorňují, že to není statická scéna, ale že se tam leccos děje: sledujete to jako film a zacláníte dvaceti dalším lidem.
Pak už jen procházka, hledání míst, která jsme viděli včera, ale nestihli jsme se v nich dost dlouho zastavit, vyhýbání cyklistům ("příště si půjčíme kolo"), bolavý nohy, a dokonce koupě trička, protože v tomhle městě mají i tak neuvěřitelnou věc, jako je nápaditý a pěkný tričko s nápisem Amsterdam.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!