Přeskočit na hlavní obsah

McClane rules...aneb od konce na začátek

Po půlroce v Bruselu se můj pobyt nachyluje. Podnikli jsme v sobotu secesní okruh po jižní části Bruselu a já se konečně tímto (o)kruhem vrátil na místo, o kterém jsem psal v jednom z prvních svých příspěvků - do paláce Horta.
Nebyla tam kupodivu fronta jako posledně (najednou tam totiž pouštějí jen 45 lidí), takže jsme si mohli od sklepa po podkroví projít (liška už podruhé) dům, který architekt Horta navrhl sám pro sebe. Nejsem si jistý, jestli jsem kdy měl možnost vidět dům, který si nějaký architekt navrhl jen pro sebe, pro svoji rodinu, kde realizoval svoje představy o dokonalém bydlení. Mistr Horta nenechal nic náhodě - navrhl i vnitřní zařízení, každou kliku a pant na skříni, každý kování, zábradlí, zrcadlo, výmalbu, ornament, koberec a vůbec. Středem domu vede schodiště se skleněnou střechou, světlo je pod střechou znásobeno zrcadly obrácenými proti sobě a opakujícími ladné ornamenty do nekonečna. Snad ani dva pokoje nemají podlahu ve stejné úrovni, bylo nad moje síly představit si, jak jsou vlastně v tělese té budovy uspořádány, pořád se otevíraly nové místnosti, jinde zimní zahrada, jinde terasa... stálo by asi za to tam chvíli bydlet. Jedna z věcí, které se člověku v životě nepoštěstí.
Dnes jsme poznávání Beneluxu rozšířili Maastrichtem, což je v Holandsku. Je tam univerzita a podepisovala se tam nějaká smlouva. Město je prastaré, postavené kolem románské baziliky, ve které pohřben svatý Servác, první nizozemský biskup. Bazilika je obrovská, ale poněkud zgotizovaná. Naštěstí je tam ještě jedna, původnější. Je vystavěná jako pevnost, a má poměrně malá okna, takže uvnitř je docela tma. Chvíli musíte nechat oči navykat si na to šero, postupně vnímáte, jak ho prostupuje světlo pronikající skrz barevné vitráže - je to nezvyklé a působivé.
Setrvali jsme v Maastrichtu jen pár hodin, dali si místní pivo (mají pšeničné s názvem Křeček, což se holandsky řekne nějak jako kornenwolf - teda "vlk na zrní"). Pochopitelně spousta soch, některý se mi teda už ani nelíbily - třeba torzo postavy na torzu koně... Pak jsme se vrátili domů a dozvěděli se, že v Maastrichtu je úžasná moderní čtvrť, která ale rozhodně stojí za vidění - pozdě.
(Ještě je třeba zmínit, že v pátek jsem konečně viděl bruselskou galerii - ten Bosch! ten Breughel! ten Miró! ti všichni! - a taky Smrtonosnou past 4. McClane rules!)

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!