Přeskočit na hlavní obsah

Život bez pointy

Sultán si doma stěžuje, že na rodinný blog mají přispívat všichni rodinní příslušníci a komentuje moje nepsaní s takovým smutkem v hlase, že jsem se rozhodla mu udělat radost. Nebude to ale žádná sláva, jelikož poslední dobou se mi reprodukovatelný příhody i poetický nálady vyhýbají, takže není materiál ani pro epiku, ani pro lyriku. Natož pro pointu. Odpusťte předem.
Právě jsem se vrátila z jarních hor, takže jsem po pravidelný dávce jedinýho sportu, kterej jsem schopná praktikovat, převelice rozlámaná. Mozku se ale únava naštěstí nedotkla, takže zde jest minidávka postřehů z rakouskýho horskýho biedermeieru.
Zážitek číslo jedna bylo ubytování. Na statku. Ve vesnici Au. Až zas tak to nebolelo, ale život v sepětí s domácími zvířaty, reprezentovanými především stovkou krav v přilehlé Kuhstall, může někdy pěkně smrdět. Když třeba v noci větráte světničku vytopenou kachlovou pecí na 40 stupňů Celsia, víte, že zatímco dosud jste nemohli spát horkem, teď nebude moct usnout smradem. Ale na smrad si člověk rychle zvykne. Smrdí mu čím dál míň. Kdyby to tak bylo se vším! (A propos, na rozlehlých chodbách byla k vidění obrovská množina dekorativních předmětů - nejvíce na mě zapůsobil vycpaný sysel:-)
No a když může někdo vystavit v příbytku vycpaného sysla, proč se zastavit na prahu. Zážitek číslo dvě: na sjezdovce jako v obýváku. Prostě a jednoduše rakouská touha po úpravném a roztomilém se nezastaví před ničím, a nikde. Nestačí vyzdobit domy uvnitř, nestačí vysmýčit domy zvenčí, nestačí počechrat zahrádky a rozestavět skot na pastvě do ornamentálních formací. Když jste vlekař a potřebujete vyrobit dojem útulné domáckosti i v zasněženém lese, musíte se chovat, jako by ten les byl váš. Když jsem se nic netuše zavěšená na kotvě vydala do toho lesního království, nestačila jsem se divit. Tak předně: reprobedna na každém pátém smrku. Z beden mezi kmeny se line bodrá melodie. Tu a tam vykoukne nějaká ta soška. Vycpaná sova. Velikonoční zajíc za pařezem. Čekala jsem ještě háčkovaný dečky, kukačkový hodiny a ušák, ale to asi teprve přijde. Příští rok možná budou před vstupem do lanovek rozdávat ručně pletený chemlonový bačkory s bambulkou.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt