Přeskočit na hlavní obsah

Psaní o psaní

Nebo o psaních, dopisech. Liška si půjčila kvůli akademické kariéře korespondenci Voskovce a Wericha, a já to čtu. Nechci se tady rozkochávat nad obsahem - je to zajímavý, dokumentární, občas sranda, občas depresivní (když se píše o komoušský šikaně atp.). Ovšem pro mě je podstatnější ta radost z psaní, ze zacházení, nakládání a žonglování s jazykem - a není řeč o "virtuózních slovních hříčkách", ale o koninách, které rostou přímo z aktu psaní, neplánovaných, improvizovaných, rozvíjených v radosti ze psaní; které zároveň znamenají zkoumání a poznávání jazyka samého. Je o tom řeč, protože já to totiž znám - aniž se chci srovnávat, ale psával jsem taky dopisy a cítil tutéž rozkoš jako teď při čtení.
Bejvávalo. Nepíšu už dopisů, a když, tak čistě utilitárně. Protože ty dopisy, jak já je pamatuju, rostly ze zaujetí společnou věcí, z intenzivního přátelství - a taky pochopitelně z neuvědomované sebestřednosti zelenáče - a s tím vším se něco stalo: přátelský okruh se rozdrolil, společně žitá témata ustoupila individuálně žitým tématům; a přišel stud z toho, že bych psal (komu?) o čemsi, co je důležité jen pro mne, a taky strach, že psavá hra by vypadala jako sebezhlíživý ornamentalismus (nebo onanie... nebo dětinskost). Fňuk. (Musíte uznat, že překonat takovýto komplex při psaní blogu není jen tak - možná proto ty prodlevy.) Jasně, je to normální, všici to známe - ale pro boží prdel: to mi to snad nemá bejt líto?
(Za "boží prdel" patří mé mnohočetné díky Georgu Voskovcovi. Pak že se z knížek člověk nic pro život nenaučí.)
Devatenáctýho dubna bude výročí premiéry Vest Pocket Revue. Prvně jsem ji četl někdy v sedmnácti, a dodneška mi ruka sama vystřelí k regálu, když ji vidím v antikvariátě. Citáteček na závěr:
"Kvidona není?" - "Odcestovalo ho do Paříže!"

Komentáře

Anonymní píše…
Njo, sebraná korespondence … to už je taky fuč. Nikdo nepíše dopisů. Dopis jakožto komunikační kanál (to je mi ale eaný termín) už je definitivně pod drnem, nevrátí se více. Proč xakru někomu psát, když máme telefon, Skype, icq a e-mail? Rychle nacvakáno tam, rychle nacvakáno zpátky, v lepším případě lze vše ostřelhbitě vykoktat do mikrofonu. Za stejný peníz možno přidat i škleb do webkamery. Komičtí chodci, kteří vyřvávají do luftu, máchají rukama a z uší jim trčí dráty. Při bližším ohledání zjištěno, že jenom komunikují. K čemu tedy dopisy? Komu? Zbývá tedy vykecávat se jinak, třeba psát blogy – anebo k nim smolit komentáře.

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!