Přeskočit na hlavní obsah

Psaní o psaní

Nebo o psaních, dopisech. Liška si půjčila kvůli akademické kariéře korespondenci Voskovce a Wericha, a já to čtu. Nechci se tady rozkochávat nad obsahem - je to zajímavý, dokumentární, občas sranda, občas depresivní (když se píše o komoušský šikaně atp.). Ovšem pro mě je podstatnější ta radost z psaní, ze zacházení, nakládání a žonglování s jazykem - a není řeč o "virtuózních slovních hříčkách", ale o koninách, které rostou přímo z aktu psaní, neplánovaných, improvizovaných, rozvíjených v radosti ze psaní; které zároveň znamenají zkoumání a poznávání jazyka samého. Je o tom řeč, protože já to totiž znám - aniž se chci srovnávat, ale psával jsem taky dopisy a cítil tutéž rozkoš jako teď při čtení.
Bejvávalo. Nepíšu už dopisů, a když, tak čistě utilitárně. Protože ty dopisy, jak já je pamatuju, rostly ze zaujetí společnou věcí, z intenzivního přátelství - a taky pochopitelně z neuvědomované sebestřednosti zelenáče - a s tím vším se něco stalo: přátelský okruh se rozdrolil, společně žitá témata ustoupila individuálně žitým tématům; a přišel stud z toho, že bych psal (komu?) o čemsi, co je důležité jen pro mne, a taky strach, že psavá hra by vypadala jako sebezhlíživý ornamentalismus (nebo onanie... nebo dětinskost). Fňuk. (Musíte uznat, že překonat takovýto komplex při psaní blogu není jen tak - možná proto ty prodlevy.) Jasně, je to normální, všici to známe - ale pro boží prdel: to mi to snad nemá bejt líto?
(Za "boží prdel" patří mé mnohočetné díky Georgu Voskovcovi. Pak že se z knížek člověk nic pro život nenaučí.)
Devatenáctýho dubna bude výročí premiéry Vest Pocket Revue. Prvně jsem ji četl někdy v sedmnácti, a dodneška mi ruka sama vystřelí k regálu, když ji vidím v antikvariátě. Citáteček na závěr:
"Kvidona není?" - "Odcestovalo ho do Paříže!"

Komentáře

Anonymní píše…
Njo, sebraná korespondence … to už je taky fuč. Nikdo nepíše dopisů. Dopis jakožto komunikační kanál (to je mi ale eaný termín) už je definitivně pod drnem, nevrátí se více. Proč xakru někomu psát, když máme telefon, Skype, icq a e-mail? Rychle nacvakáno tam, rychle nacvakáno zpátky, v lepším případě lze vše ostřelhbitě vykoktat do mikrofonu. Za stejný peníz možno přidat i škleb do webkamery. Komičtí chodci, kteří vyřvávají do luftu, máchají rukama a z uší jim trčí dráty. Při bližším ohledání zjištěno, že jenom komunikují. K čemu tedy dopisy? Komu? Zbývá tedy vykecávat se jinak, třeba psát blogy – anebo k nim smolit komentáře.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety. Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo. Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a &qu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt