Přeskočit na hlavní obsah

Dívky na vrstevnici

Snad mi dívky tuhle indiskreci odpustí, ale taková potenciálně beletrizovatelná příhoda prostě nemůže zůstat ležet ladem. (Nakonec, stejně už jsme ji všechny vyprávěly, že?)
Vypravily jsme se na výlet do Jeseníků. Pětičlenná dívčí výprava včetně Lišky, nálada bojovná, nezkazil ji ani pach moči (snad psí?) v jedné z našich luxusních chatových ložnic, ani imbecilní obsluha v přilehlé restauraci, ani její zavírací hodina (sladkých 21:00). A tak jsme se zčerstva vypravily na výlet na Praděd, výchozí bod cca 860 metrů nad mořem, cílový bod kolem 1300 metrů nad mořem, délka stoupání 7 kilometrů, 6 naučných tabulí. Aspoň pro Lišku, která jako by v gravidním stavu přišla o jednu plíci, v podstatě olympijský (a nakonec šťastně vrcholový:-) výkon. Příjemně unaveny po přestálém trápení, užily jsme si dvouhodinový oběd na Ovčárně a občertveny pokračovaly dál hřebenovou trasou.
Jenže ouha, cesta asfaltová, na ní davy, které se do kopce vyvezly autobusem, ženy v lodičkách, staříci o holích, děti v kočárcích, rodiny, zájezdy důchodců, Japonky s fotoaparáty, řev, koloběžky, celkově poněkud lufťácká atmosféra. V náhlém hnutí mysli jsme se rozhodly změnit kurz: rozcestník hlásil odbočku po modré, i rozvinuly jsme mapu a jaly se dumat. Po modré to vypadalo pěkně, slabé tři kilometry a pak bratru desetikilometrový okruh zpět domů. Obědová energie stále držela, davy se hrnuly, stezka vypadala romanticky a opuštěně, a tak hurá po ní.
Ano, tady přichází nutná peripetie. Cesta romantická byla, a to velmi. Byla ovšem též převelice strmá, klikatila se přes kameny a kmeny, klesání opravdu drastické, litovaly jsme ubožáky, kteří se šplhali opačným směrem. Tříkilometrový sestup do údolí, který měl původně trvat půlhodinku, se nakonec protáhl na dvě hodiny. A dole nás čekala krize:-)
Pod rozcestníkem jsme zastavily, rozvinuly mapu a podívaly se na hodinky. Prostým srovnáním zbývající kilometráže, zbývajících sil a hodin do setmění (zhruba tři) jsme dospěly k závěru, že dřív než před půlnocí zpátky nedojdeme. Nastala jemná hysterie. Teď už jsme byly chytré, teď už nám bylo jasné, co znamenaly ty nahuštěné vrstevnice na té části mapy, kterou jsme zrovna absolvovaly. Ale co teď?
Byly jsme za hřebenem, v úplně jiném údolí, než kam jsme se musely dostat, varianta opětného šplhu na Praděd se jevila nereálně (půlka plic, bolavé nohy, nejistá perspektiva...), alternativní varianta nejasná. Po silničce k přehradě Dlouhé stráně jezdili jen cyklisté, výhled na stop dost nejistý. Nakonec jsme se vydaly směrem do civilizace, sice úplně opačným směrem, než jsme potřebovaly, ale aspoň k lidem, silnicím a hospodám. Po dalších 7 kilometrech jsme dorazily do vsi, autobusová zastávka slibovala spoj do Šumperka, ale ten jaksi nedorazil, neboť silnice do Šumperka uzavřena. A tak odvážně začínáme prosazovat variantu taxi. Při nápojích v omšelém hotelu Musil voláme odvoz: pán souhlasí, nicméně cenu za jízdu odhaduje na tisíc korun českých. Navíc: sveze maximálně čtyři - a nás je pět!
Jelikož ovšem není jiné cesty, pana taxikáře povoláme. Dvě nešťastnice zůstávají v opuštěném horském letovisku a zbytek tradá domů. Tisíc korun se po absolvované trase jeví jako velmi slušná cena. Ušly jsme bratru 20 kilometrů a ejhle, cesta zpátky po silnici se prozáhne na 59 kilometrů. V devět večer je první dívčí várka na místě. Liška hlídá pelechy a osádka osobního automobilu se vydává na cestu pro trosečnice. Po nezbytných zajížďkách jsme všechny zase šťastně v močí páchnoucí ložnici v 11 večer. O tisícovku lehčí. Ale moudřejší. Už víme, že vrstevnice moc blízko u sebe neznačí nic dobrého. A že tři kilometry na mapě znamenají nekonečno ve skutečnosti. Ale zvládly jsme to elegantně. Příběh je na světě.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nesdělovací prostředky

Četné hlasy (asi tak tři) se dožadují pokračování tohoto svěžího journalu; takže nabízím další mediální komentář. Podezřele mnoho médií (respektive všechny) se rozhodlo věnovat cenný prostor na svých stránkách jídlu - pod rouškou kultivace publika. Pro mě je to příznak pokročilé dekadence, do níž naše civilizace zabředá, o to horší, že tyto potenciálně zábavné texty jsou povětšině o hovně. Pionýr těchto rubrik pan Poštulka nás aspoň poučil o zásadním rozdílu mezi hladkou a kudrnatou petrželkou (ne, "petrželka" nebylo míněno jako synonymum pro pubické ochlupení) a o zásadní nedoceněnosti polníčku (ne, "polníček" nebylo míněno jako synonymum... no radši toho nechme). Pak se s podobnými texty roztrhl pytel, ovšem obsah byl čím dál řidší. Zatím poslední zplodinou na tomto poli jsou sloupky Miroslava Macka pro Reflex, které jsou tak neuvěřitelné, že mě vyprovokovaly k dopisu do příslušného periodika, který zde reprodukuji, protože moje zcela věcné a k meritu věci mířící ...
Virtuální aktivita naší rodiny se děje poslední dobou spíš na Facebooku. Je to rychlejší, člověk může rychle reagovat na cizí podněty, předstírat duchaplnost v reálným čase. Nebo aspoň chatovat. Nutkání zavěsit na web něco smysluplnýho, když už, sice latentně přetrvává, ale není tak naléhavý jako v případě blogu. Statusu na FB stačí jedno slovo, a už to vypadá oduševněle (někdy). A ta interakce, i když je kolikrát dost povrchní, je celkem vydatná: nedávno jsem se přes "přítele" A (spolužák z fakulty, se kterým se nevídáme) dozvěděl, že na FB je i moje dávná známá z oboru i koleje (reagovala na jeho status), kterou jsem řadu let neviděl; zaslal jsem jí tedy žádost o přátelství, kterou ona přijala, aniž ovšem věděla, kdo jsem (ano, ta změna příjmení). Pak jsem jí to objasnil, napsali jsme si, jak jsme rádi, že o sobě zase víme, a tím to skončilo. Že bychom šli třeba na kafe, to ne, a proč taky. Třeba se zas potkáme na nějaký akci, o který se dozvíme na FB. -- Jestli to vypadá, ...

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačk...