Přeskočit na hlavní obsah

Kulturní zážitky nastávající matky

Sultán, ten pane prožívá věci. Filmy, koncerty, knihy. To liška je na tom docela "jinak". V poctivém soustředění na blaho vrtošivého obyvatele břišní dutiny jí nějak nezbývá sil. Cožpak o to, snaha by tu byla, ale všechno se jen tak nějak mlhavě míhá za tlustou stěnou a mateřským kulturním zážitkům - překvapivě - nemůže konkurovat ani nářez Young Gods, ani James Bond, ba dokonce ani Jane Austenová.
Být samodruhá je legrace: sedadla v tramvaji jsou moje, ve frontách mě uvědomělé ženy pouštějí před sebe, na gynekologii mě oslovují zásadně "maminko" a se slečnou se už můžu rozloučit ("tak tady to máte slečno - pardón - mladá paní"). Když si objednám v cukrárně preso, dívají se na mě prodavačky jako na vraha (že by matky kafe nemohly?), v restauracích mě číšníci honí bičem do nekuřáků a druhý malý pivo mi demonstrativně nedonesou. Šatník se mi scvrknul na dvě položky - a starosti s garderóbou jsou pryč. Rozhodování se odehrává jen v rámci váhání - sukně nebo kalhoty? Jedny džíny nosím už třetí měsíc v kuse a všichni mi pořád říkají, jak mi to báječně sluší.
Dozvěděla jsem se spoustu zásadních informací. Třeba, že kůže se umí roztáhnout na dvojnásobek původní plochy, ale pouze za cenu toho, že si člověk připadá, jako by na sobě pořád měl o dvě čísla menší tričko. Poprvé si dokážu představit, jak těžkej život maj chlapi s pivním pupkem. Kdo jim nasazuje ponožky, kdo je obouvá, kdo jim holí nohy, jak se jim spí? Teď už vím, že i zcela nepravděpodobné věci existují - odsávačka hlenů připojená na vysavač nebo třeba rektální rourka (sic!). Na ulici poznávám zdálky značky kočárků.
Pořád mám ale jistý rezervy. V čekárně před ultrazvukem se odmítám zapojit do hovorů na téma dětských výživ. Na veřejnosti se stydím číst časopis Maminka. Naskakuje mi vyrážka z internetových diskusí, ve kterých se vyskytují slova "těhulka", "gyndr" nebo "manža". Reklamy na plíny mě nedojímají (ale to bude nejspíš tím, že nemám moc příležitostí na ně koukat).
Zatím mám pocit, že mozku se mi nestávají míchaný vajíčka. Bojuju. Mojí představě, jak budu na mateřský mít spoustu času na psaní disertace se ale všichni vysmívají. Hyn sa hukáže!

Komentáře

Hanka Kl. píše…
Chachachááááá :-D To se teda ukáže. Ale protože Sultán je "nový muž", nenechá tě v tom a dizertaci uděláš!

Populární příspěvky z tohoto blogu

Nesdělovací prostředky

Četné hlasy (asi tak tři) se dožadují pokračování tohoto svěžího journalu; takže nabízím další mediální komentář. Podezřele mnoho médií (respektive všechny) se rozhodlo věnovat cenný prostor na svých stránkách jídlu - pod rouškou kultivace publika. Pro mě je to příznak pokročilé dekadence, do níž naše civilizace zabředá, o to horší, že tyto potenciálně zábavné texty jsou povětšině o hovně. Pionýr těchto rubrik pan Poštulka nás aspoň poučil o zásadním rozdílu mezi hladkou a kudrnatou petrželkou (ne, "petrželka" nebylo míněno jako synonymum pro pubické ochlupení) a o zásadní nedoceněnosti polníčku (ne, "polníček" nebylo míněno jako synonymum... no radši toho nechme). Pak se s podobnými texty roztrhl pytel, ovšem obsah byl čím dál řidší. Zatím poslední zplodinou na tomto poli jsou sloupky Miroslava Macka pro Reflex, které jsou tak neuvěřitelné, že mě vyprovokovaly k dopisu do příslušného periodika, který zde reprodukuji, protože moje zcela věcné a k meritu věci mířící ...
Virtuální aktivita naší rodiny se děje poslední dobou spíš na Facebooku. Je to rychlejší, člověk může rychle reagovat na cizí podněty, předstírat duchaplnost v reálným čase. Nebo aspoň chatovat. Nutkání zavěsit na web něco smysluplnýho, když už, sice latentně přetrvává, ale není tak naléhavý jako v případě blogu. Statusu na FB stačí jedno slovo, a už to vypadá oduševněle (někdy). A ta interakce, i když je kolikrát dost povrchní, je celkem vydatná: nedávno jsem se přes "přítele" A (spolužák z fakulty, se kterým se nevídáme) dozvěděl, že na FB je i moje dávná známá z oboru i koleje (reagovala na jeho status), kterou jsem řadu let neviděl; zaslal jsem jí tedy žádost o přátelství, kterou ona přijala, aniž ovšem věděla, kdo jsem (ano, ta změna příjmení). Pak jsem jí to objasnil, napsali jsme si, jak jsme rádi, že o sobě zase víme, a tím to skončilo. Že bychom šli třeba na kafe, to ne, a proč taky. Třeba se zas potkáme na nějaký akci, o který se dozvíme na FB. -- Jestli to vypadá, ...

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačk...