Přeskočit na hlavní obsah

Těhotenské chátrání

Ano, milí přátelé, i léta nepoužívaný, pavučinami opředený blog se šikne, když si člověk potřebuje veřejně ulevit a zároveň mít jistotu, že si to v podstatě nikdo nepřečte. Poslední příspěvek je z roku 2011, což s nejvyšší pravděpodobností odradilo kontrolovat novinky i ty nejvěrnější z pěti čtenářů, kteří s námi sdíleli rodinné radosti a strasti před pěti lety.
Tož tedy, hlavní novinkou letoška je, že do naší Kutné nory přibyde další lišče, a to už co nevidět. Jenže matka je tentokrát poněkud postarší a slasti gravidity již nezvládá s takovým přehledem jako kdysi, což generuje humorné situace a spoustu partnerského pnutí, jakož i okamžiky čistého zoufalství. Takže si je potřebuje terapeuticky rozebrat, aby se jí ulehčilo.
Ale konec srandy. Věc se má následovně: ačkoli pracovníci na maloměstě, s nimiž mám tu čest se pravidelně setkávat, jako jsou prodavačky pekárenských výrobků, zelinář, pedikérka a pedagogové starších liščat opakovaně tvrdí, že mám "roztomilé bříško" a "takhle já jsem vypadala ve třetím měsíci", případně "vy se nám nějak kulatíte", já si připadám jako těžkotonážní buldozer, už poněkud vysloužilej, skřípavej a rezavějící. Když udělám tu chybu, že se jako onehdá posadím do vany, musím věnovat  dost času přemítání, jak se z ní pak dostat a hned na to ještě víc času reálným pokusům z ní vylézt a odolat pokušení zavolat na Sultána, aby mě z ní proboha vyndal. Přiznávám, pomyslela jsem i na to, jak by bylo skvělý, kdybychom v koupelně  měli madla jako v domově důchodců. I nějaký to chodítko by se po ránu hodilo.
Chátrání fyzické, které zahrnuje prakticky všechny neduhy z příruček od ukrutných bolestí zad ("Chodíš jako kačenka", děl tuhle přátelsky Sultán), nespavosti, zažívacích potíží všech možných podob, křečí a dalších romantických průvodních jevů, ovšem doplňuje chátrání mentální. A to je v mých očích ještě daleko větší průšvih. Někdy si připadám jako hrdinka filmu o Alzheimerově chorobě, která sleduje svůj duševní úpadek, ale nedokáže s ním nic dělat. Že vcelku pravidelně zapomínám při odchodu z domu klíče v zámku dveří, to by se ještě dalo omluvit, rovněž tak fakt, že cestou do obchodu zapomenu, pro jaký tovar jsem se vypravila, horší je, že už nedokážu číst a sledovat nic pořádnýho.
Sultán, kterej si vzal za ženu frekventantku oboru komparativní literatura, která na mateřský napsala disertační práci a získala doktorskej titul, tak může jen rezignovaně registrovat, jak se jeho žena vrací z místní knihovny s pěti výtiskama časopisu Betynka, schovanýma mezi dva časopisy o bydlení, aby to nikdo neviděl. A řeknu vám, čtení časopisu Betynka (a Maminka, samozřejmě), je teď pro mě maximum možného. Holt Revolver Revue už vstřebat nedokážu, o doplnění čtenářských mezer v Dostojevským, Nabokovovi nebo v jinejch gramotnejch autorech nemá ani cenu se pokoušet. Takhle nějakej polodementní román o lásce, to by mi šlo, nebo čučet celej den na detektivní série BBC, aniž bych na konci pochopila pointu. Synapse v mozku ubejvaj, a já se modlím, aby to byla jen dočasná záležitost. I když - možná by Sultán ke stáru ocenil nějakou tu stepfordskou paničku, která by s ním namísto americkejch voleb probírala recepty na bábovku a složení přírodního čistidla na záchodový mísy. Musím se zeptat.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Každá jsme hrdinka?

Časopis Heroine na webu vyzval čtenářky, aby napsaly, jak to zvládají po měsíci koronavirové karantény. A prý že za to bude jedno číslo zdarma až do schránky. No, neber to. Zde výplod mého snažení, omluvte sníženou kvalitu zvuku: vzniklo to kolem půlnoci, mezi koncem šichty a pádem do spánkového bezvědomí. Pochybuju, že každá jsme hrdinka. Moje příběhy z karantény jsou totiž dost banální, ubíhá den za dnem a mění se toho jen velice málo.   Takže kupříkladu dnes. Zelený čtvrtek. Ačkoli odborníci radí, že nejlepší recept na zvládání stresových situací je striktně dodržovat rutinu, tak mně se to ani po měsíci domácího vězení stále ještě nedaří. Nepříliš nadšeně se budím někdy před osmou, a to se o nedostatku spánku nedá mluvit – včera jsem usnula už kolem deváté, při ukládání dětí, a s pauzou na vyčištění zubů spala skoro 11 hodin. Nejmladší syn jako obvykle někdy před rozbřeskem připochodoval k nám do postele, takže jsme strávili několik posledních hodin namačkaní jako sardinky.

Amok a pokání

Dneska jsem se přistihl (toto je trefná formulace - najednou jsem se na sebe díval jakoby zvenčí a dost jsem se divil), že rvu dítěti z ruky lžičku, patrně s něpříčetným výrazem, abych do něj to jídlo moh nacpat násilím, hnán naprosto malichernými motivy, jako 1) jídlo není na hraní 2) otec se musí poslouchat 3) nejdůležitější ze všeho je být důsledný. Dítě si chvíli myslelo, že je to hra a vesele se smálo, načež otec zešílel, lžičku vydobyl a skutečně jedno sousto vítězně nacpal tam, kam podle jeho soudu patřilo. No. Do jistého věku je rodič silnější než dítě a to sousto do něj prostě dostane... ale nikdy dítě nepřiměje, aby ho taky spolklo. Naštěstí jsem vzápětí procitl z transu a mohl plačícího potomka opustit a jít se stydět do ložnice. Jsme prostě unavení, já i Liška, ta hodně, naštěstí málokdy oba najednou - takže dítě nakonec snědlo co mělo a ani se na tatíka moc nezlobilo. Tak snad se příště ovládnu. Pro jistotu vytvořím nějaké zaklínání. Veliká Matko! Jsem jen prostý rodič, kt