Přeskočit na hlavní obsah

Česko a Belgie, na to mě užije...

No skutečně, připadám si tu jako doma. Ne, že bych byla nějak výjimečně přizpůsobivá, ale Belgie a Čechy toho mají společnýho víc, než by se mohlo zdát. Můj respekt před "pokročilým Západem" se pomalu rozplývá, a díky tomu pro mě tahle země začíná mít lidskej rozměr.
Nedávno jsem narazila na oprvadu velmi nerudnou pokladní v sámošce, byla nervní, nákup markovala s nejvyšším odporem, potravinama házela tak, aby dělaly co největší rámus a dost často a ostentativně se zhnuseně rozhlížela nebo dramaticky zvedala oči v sloup. Lidi, kteří stáli ve frontě za mnou to možná štvalo, ale já si rázem připadala jako v Tescu na Národní, prostě jako doma...
Home, sweet home, napadlo mě i dnes, když jsem mířila na nádraží a odtud do Antwerp. Naivně jsem si myslela, že pražskýmu hlavnímu nádraží se co do pachových vjemů nic nevyrovná, ale Belgičani překvapili! V bruselským podchodu zjevně na stěny močí mnohem víc chlapů než v Praze, dokonce i pár sličných bezdomovců jsem zahlédla...
Tím ovšem podobnosti nekončí: v nádražní hale sice mají spoustu přepážek, ale v hustým provozu jako naschvál fungovaly jen dvě a před těma se tvořily desítky metrů dlouhý fronty. Jenže "český člověk" je dost trénovaný a fronta přes celou halu ho nerozhodí, ba vyvolá v něm nostalgii. A nerozhodí ho ani to, nad čím kroutili hlavou všichni pasažéři.
Krátce před Antwerpami ve vlaku (přiznávám: ve čtyřech jazycích) hlásili, že kvůli technické závadě nedojedeme až na předpokládané nádraží Antwerpen Centraal, a tak všichni, kdo tam chtějí, musejí přestoupit. Smířená s osudem jsem se stovkami dalších nešťastníků vylezla na perón a jala se hledat jiný spoj, když v tom v rozhlase zapraskalo a milý hlas oznámil, že zpráva o závadě se jaksi nepotvrdila a že si všichni zase můžeme nastoupit do stejného vlaku, ze kterého jsem před chvílí vystoupili. Zmatení cizinci, naštvaní domácí a spokojená liška, které ve srovnání s manévry českých ajznboňáků připadá tato peripetie jako zábavný zádrhel.
Konec dobrý, všechno dobré... V Antwerpách jsem si báječně nakoupila, utratila skoro všechny prachy, který jsem si vzala (uvážlivě jsem se ráno nerozhodla vzít si nějkou kulatější sumičku) a hlášení během zpáteční cesty - "upozorňujeme všechny cestující, aby si dávali pozor na osobní věci, jelikož ve vlaku operují kapsáři" - se mě už moc netýkalo.

Komentáře

Tony Kapsička píše…
Mila Kmotro, zajimavy moment Tveho psani je mezinarodni srovnani moceni chlapku na verejnosti. Sve k tomu ma i takovy Martin Stropnicky...

Název| Ital na Královských Vinohradech (rozhovor s Martinem Stropnickým)
Autor| Jiří Peňás
Zdroj| Týden


* Když jste se po letech v diplomatických službách opět vracel do vlasti, na co jste si musel nejvíce zvykat?

Byly to dvě věci. Přiznám se, že jedním z mých silných počátečních vjemů bylo zarážející množství mužů močících v Praze za bílého dne. To je něco, s čím jsem se nikde ve světě nesetkal. Zpočátku jsem z toho byl zaražený a otřesený. Na tyto pro mě nezvyklé výjevy jsem narážel třeba v osm ráno, když šly děti do školy. Viděl jsem třeba mladého muže, který toto činil, přičemž nepřerušoval rozhovor se svou dívkou.

* Skutečně se v Římě veřejně nemočí?

Ne, ani ti barbone čili římští clochardi, tedy u nás bezdomovci, to nečiní s takovou samozřejmostí na veřejných místech. Zalezou si pod most.

* Asi jsou lépe vychovaní. Ten druhý otřes?

To je způsob, jakým řídíme automobily. To je něco nevídaného. Myslím, že vůbec nemáme právo utahovat si z Turků nebo Pákistánců. Jsme nesrovnatelně horší, jezdíme jako lítá zvěř. Souvisí to, myslím, s pomateným kultem chlapství. Začíná to už tím, že synům říkáme, že chlap nebrečí. To je nesmysl. Spoustu kluků to pak žene někam, kde se ani necítí dobře. Netvrdím, že chlap má být přecitlivělý, ale ten kult macha-Slovana, ten je mi protivný.

* Ale v Itálii je také silný kult samce, macha. "Latin lover", románský milenec, to je přece pojem...

Ale to jsou nálepky, každodennost je jiná. Je to vidět na vztahu k ženám: Ital, když si namlouvá ženu, tak je u toho skutečně kouzelný. Že je to zážitek, mohou možná potvrdit mnohé české turistky.
kmotra liška píše…
No jo, myslela jsem si, že češi jsou v močení přeborníci, jelikož nedávno jsem spatřila kravaťáka za bílého dne močit na frekventované křižovatce v centru Prahy, lidi chodili kolem a ten čůrek jakoby nic překračovali. Komu není rady...

Populární příspěvky z tohoto blogu

PF 2010

Vážení, vážené, milí, milé! Přejeme z naší nory ze srdce hodně štěstí a doufáme, že pro vás bude příští rok stejně plodný jako pro nás ten letošní. Liška&Sultán&Liška jr.

Máme rádi muziku a papežovy lidi

Všecko zdárně pokračuje, už si na sebe všichni tři začínáme zvykat, nás přestává děsit řev, Doru přestávaj děsit moje písně. Dneska jsem ji podrobil dvojkombinaci Už se ten tallinskej rybník nahání - Široký hluboký ty vltavský tůně, a snášela to docela dobře. Vodní tematika má vůbec docela úspěch, třeba Kapitán pejsek od Vltavy je celkem oblíbený kousek (můj oblíbený kousek, u ní se to ještě úplně nepozná). Pětičtvrťové fláky od Dunaje, další vodní kapely, kterou voda vzala, zatím nezkoušíme. Ale konstatujem s Liškou, že se člověku občas vybaví překvapivý věci - mně třeba Ježek a Šlitr... aneb co se v mládí naučíš, v rodičovství jako když najdeš. Dítě prostě bude muzikální, ať chce nebo ne! A pro věčnou památku: Dočetl jsem se onehdy v novinách, že osobní theologický poradce papeže (Polák jakýsi) na základě výzkumu jistého věkovitého jezovity nazřel, že mužové i ženy přijdou sice všichni (pochopitelně) do pekla, ale dostane se jim tam odlišného zacházení, protože hřeší odlišnými způsob...

Evropo, jsme zde!

Přestala se nás dotýkat politická situace. Co je nám do našich milých vyvolených zástupců a jejich šaškáren ve sněmu. Co je nám do trucování toho postaršího hošana na Hradě, co se neumí ani podepsat, když se mu řekne. My, jako naše rodina, my už jsme totiž dávno v Evropě, a bez Lisabonu. Máme to statisticky podložené. Dočtli jsme se, že Češi spotřebují za rok asi 25 litrů vína na hlavu - což je hluboko pod průměrem EU, kde se začíná na pětatřiceti. Přátelé! NAŠE rodina se svou průtočností, již odhaduji na nějakých 50 litrů na (moji) hlavu, je v Evropě již dávno vinnou velmocí a na české pivopije činí posměšné posunky! Freude schöner Götterfunken, Tochter aus Elysium!